Buers (Rakúsko), Singapur: Lita Ocean, popredná spoločnosť zaoberajúca sa stavbou lodí a námornými službami v Singapure, nedávno postavila šesť hliadkovacích plavidiel, ktoré objednala Singapurská námorná a prístavná správa. Pre účinnú minimalizáciu hluku a vibrácií v kormidelniach týchto 17 metrov dlhých člnov, sa námorných architekti a inžinieri spoľahli na elastický polyuretánový materiálu Sylomer od Getzner Werkstoffe.

Keď v lete 2019 singapurský staviteľ lodí Lita Ocean prijal zákazku od singapurského námorného a prístavného úradu na výrobu šiestich hliadkovacích člnov s dĺžkou 17 metrov, zúčastnení námorní architekti odporučili pre uloženie kormidelne použíť antivibračné podložky Getzner Werkstoffe. „Priestory kormidelne majú, vďaka naším interne vyvinutým polyuretánovým materiálom Sylomer, významne nižšie hladiny hluku, vďaka čomu sú zabezpečené štandardné pracovné podmienky,“ vysvetľuje Keith Wong, obchodný riaditeľ riaditeľ Getzner Werkstoffe pre oblasť Ázie a Tichomoria. „Podložky Sylomer pomáhajú oddeliť zdroje rušivých vibrácií, ako sú hnacie motory, zariadenia HVAC alebo čerpadlá, a chránia tak citlivé elektronické komponenty v kormidelni. To vedie k dlhšej životnosti konštrukcie a infraštruktúry plavidla.“

Maximálna hladina hluku 79,2 dB

Po dokončení montážnych prác, odborníci z Lita Ocean za účasti námorného architekta Win Lua a zástupcu generálneho riaditeľa Mohameda Tamiriho zmerali hladinu hluku v rôznych častiach plavidla. Maximálna úroveň zaznamenaná v kormidelni bola 79,2 dB. Pre odborníkov to je veľmi uspokojivý výsledok, nachádzajúci sa pod cieľovou úrovňou 80 dB pri maximálnom zaťažení stanovenom spoločnosťou Lita Ocean.

Na určenie ideálneho antivibračného riešenia pre hliadkovacie člny vypočítali námorní architekti všetky dôležité parametre a na dosiahnutie najlepšej optimalizačnej úrovne sa rozhodli použiť dva rôzne typy Sylomeru: mäkký Sylomer SR11 a tuhší SR42. Odborníci z Getzner Werkstoffe sprevádzali tento proces a poskytovali  technické poradenstvo, napríklad pokiaľ išlo o druh použitého lepidla alebo samotnú montáž elastických podložiek.

Osvedčená dlhodobá účinnosť

Polyuretány od spoločnosti Getzner presvedčia preukázaným dlhodobým správaním, a to aj v podmienkach, keď sú vystavené vplyvom slanej vody. Sylomer je už desiatky rokov overený v rôznych aplikáciách – jeho vynikajúce dlhodobé vlastnosti sa preukázali v mnohých referenčných projektoch a potvrdzujú to aj notifikované výskumné a testovacie ústavy, akým je Technická univerzita v Mníchove.

Sylomer® Marine

Pre odvetvie lodného staviteľstva spoločnosť Getzner uviedla špecializovaný antivibračný produkt spomaľujúci horenie, Sylomer Marine. Výrobok certifikovaný IMO/SOLAS sa väčšinou používa na izolovanie lodných trupov. Vďaka svojej odolnosti a vynikajúcim vlastnostiam izolácie a útlmu vibrácií, Sylomer Marine spomaľuje opotrebenie, znižuje hlukové zaťaženie a minimalizuje poškodenie infraštruktúry.

Podložky pre trupy lodí

Pôvodná tlačová správa „Sylomer bearings minimise vibrations on patrol boats“ bola zverejnená 29.6.2020

Katharina Hagspiel

Katharina Hagspiel

Tlačové oddelenie Getzner